Свято Масляна!
Тузлівська громада разом з діточками Безім'янського та Тузлівського ясла-садочків вітають з Масляної!
Цей смачне і неймовірно ситне свято тривав цілий тиждень, який передує настанню Великого посту. Цього року масляна святкується із 8 по 14 березня.
Бажаємо усім сімейного добробуту, здоров’я, любові та миру. Нехай весняний помічник радості завітає в кожну родину, адже на порозі справжня весна та нові успіхи.
Масляна є одним з найстаріших свят слов'янських народів.
Головною стравою на масляну, як відомо, є млинці, які печуть кожного дня з понеділка.
Мета таких гамірних масових заходів полягала в тому, щоб розбудити весну від сну і прогнати геть зиму.
Хоч церква додала це свято до свого календаря й наповнила його новими ідеями, проте воно й дотепер зберегло низку ритуалів та обрядів. Так, у християнській традиції масничний тиждень вважається останнім етапом підготовки до Великого посту.
У стародавні часи масничний тиждень називали Сирного седмицею. Впродовж цього часу дозволялося їсти сир і масло, молоко та яйця. М'ясо ж було під суворою забороною. Нині ж це дуже веселе й ситне народне свято.
Як прийнято святкувати Масницю
Масниця – гучне, веселе свято зі смачною їжею, музикою, піснями та різноманітними розвагами перед Великим постом.
Одним із обрядових символів свята є велика лялька з соломи – опудало Масниці. Його вдягали у жіночий одяг, як стародавнє і священне божество. І, за традицією, наприкінці масничного тижня спалювали як уособлення зими, щоб розбудити весняну природу і розтопити холодний лід.
Хлопцям, які не зіграли весілля до Великого посту, як осуду чіпляли до поясу або до руки немаленьку колодку, яку можна було зняти лише за могорич або викуп. У такий спосіб молодим чоловікам нагадували про створення сім'ї. А, вже після закінчення посту, колодка мінялася у нареченої на писанки.
Оскільки Масниця припадає на тиждень, що передує Великому посту, в цей час люди мають змогу ласувати смачної й ситною їжею. Головною стравою на масляну, як відомо, є млинці, які печуть кожного дня з понеділка.
Млинці випікають із пшеничного, кукурудзяного, житнього або вівсяного борошна. Присмачують їх найчастіше маслом, сметаною, медом, фруктами, сиром, ікрою. Перший млинець прийнято віддати бідній людині, щоб вона згадала всіх покійних родичів.
Народні прикмети та повір’я на Масницю
Мороз на Масляну – до теплого літа і гарного врожаю.
Якщо перед Масляною вдарили морози – літо буде холодним і дощовим.
Чим більше млинців на столі, тим більше буде сонячних днів у році.
Якщо млинці на Масляну виходять пишними і добре печуться, то рік буде благополучним.
Якщо млинці виходять дуже тонкими, товстими або безформними – це прогнозує проблеми і невдачі.
Якщо млинець пристав до сковорідки, то в найближчий рік дівчині заміжжя не бачити.
Якщо дівчина зустріла на Масляну напідпитку чоловіка – скоро вона і судженого свого зустріне.
Якщо перший спечений дівчиною млинець виходив рівним і золотим, легко перевертався на сковорідці, то це до щасливого й швидкого заміжжя.
Якщо на Масляну прийшли несподівані гості, то вони принесуть у ваш дім щастя та удачу.