Історія громади

Фото без опису

На крайньому півдні України, серед рівнинних степів щедрого Буджаку, вздовж обривистих берегів причорноморських озер Бурнас та Солоне розкинулись простори Тузлівської територіальної громади.

СЕЛО ТУЗЛИ

Поселення Тузла було засноване в кінці XVIII століття чабанами, що кочували в придунайських степах зі своїми отарами поблизу солеварень, звідки і отримало свою назву від тюркського слова «Туз» – сіль (Тузлук – ропа, саламур; Тузла – солеварня, солоні промисли).

Після російсько-турецької війни 1806-1812 рр. на озерах Тузлівської групи (Бурнас, Алібей, Шагани) виник промисел самосадної солі. Для керівництва цими промислами була створена Контора Соляного Управління, тому село в першій половині XIX століття іноді ще називали просто Контора. Мешканці, які проживали тут, були зараховані до міста Аккерману. У самостійний населений пункт село виділилося, приблизно, на початку 30-х років ХІХ ст.

У 1940 році в Тузлах були створені два колгоспи – «Червона Україна» і «Червоний прикордонник». Після війни на території села знаходилася центральна садиба багатогалузевого колгоспу «Перемога». У Тузлах було розміщено кефальне господарство «Межколхозрибаксоюз». До 1959 року існував Тузлівський район.

СЕЛО ЛЕБЕДІВКА

Після російсько-турецької війни 1806-1812 рр. на Бурнаському мисі, утвореним Чорним морем і озером Бурнас, виник козачий кордон прикордонної варти. До середини Х1Х ст. він став іменуватися Кордоном Бурнаським № 236. В 1903-1913 рр. біля цього кордону стали селитися німецькі колоністи з с. Базар'янка.

Новий населений пункт отримав назву Бурнас (пізніше курорт Бурнас). Тюркське «Бурнас» перекладається як «носатий, довгоносий, з довгим носом».

У 1940-х роках тут знаходилася дача Юзефа Пілсудського і Казино.

У 1945 році Президією Верховної Ради УРСР селу присвоїли назву Лебедівка. У 2004 році Лебедівці було присвоєно статус курорту.

СЕЛО ВЕСЕЛА БАЛКА

Засноване в 1904 році українцями з різних сіл Аккерманського повіту. Назва від балки, на якій виникло.

СЕЛО НОВОМИХАЙЛІВКА

Засноване в 1921 році. Названо румунами Прінчіпеле Міхай. Назва дана по імені народженого в цьому році принца Міхая (рум. Прінчіпе «принц, князь»), згодом короля Румунії.

СЕЛО БЕЗІМ’ЯНКА

Засноване в 1911 році українцями, вихідцями з різних населених пунктів Аккерманського повіту. Спочатку мало назву – Безименка 1 (Перша), за румунів Безименко де Сус (Верхня), Безименко-Маре (Велика). Після приєднання в 1964 році Безименки Другої, Безименка Перша стала просто Безименка (Безім’янка). Назва села походить від назви балки Безіменної, в долині якої розташувалося село.

СЕЛО САДОВЕ

Засноване село в 1911 році українцями. Виникло Садове в північній частині існуючого тоді саду, що належав громаді села Тузли. Звідси і назва села – Садове.

СЕЛО ВЕСЕЛЕ

Село виникло в 1911 році, засноване вихідцями з різних сіл Аккерманського повіту. Назва походить від балки, на якій і виникло село. 10 лютого 1987 року Веселе було виділено зі складу с. Садове.

СЕЛО БАЗАР'ЯНКА

Село виникло в 30-х роках XIX століття на східному березі о. Базир’ян (зараз Солоне), де до 1807 року розташовувався однойменний татарський аул. Назва села тюрского походження, вірогідно від особистого імені Басира, Басирян.

У 1890-1891 рр. на південь від села оселилися німецькі колоністи і відбудували свою колонію. Пізніше вони заснували нове село, яке отримало назву Люксембург (з 1945 року Ясногородка).

Осінню 1940 німці покинули Базар'янку, а на їх місці оселилися жителі довколишніх бессарабських сіл і депортовані селяни із Західної України.

У 1944 році в селі був організований радгосп «Приморський». Основним напрямком діяльності господарства було вирощування, переробка та виготовлення вин з кращих сортів винограду.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь